Κατά το σχολικό έτος 2009-2010 πραγματοποιήθηκε το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα:
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ : ΤΟ ΑΛΣΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ

Στόχος του προγράμματος ήταν η προβολή της οικολογικής αξίας του άλσους και η ανάδειξή του ως βασικού στοιχείου της ποιότητας ζωής, καθώς και η απόκτηση γνώσεων για την αστική βιοποικιλότητα.

Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν η κα Κυρίτση Ιωάννα ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής και ο κος Κανάκης Ιωάννης ΠΕ03 Μαθηματικός.

Στα πλαίσια του προγράμματος η περιβαλλοντική ομάδα την Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2009  επισκέφτηκε το  Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης».

Η ορνιθολογική Εταιρεία ξενάγησε την ομάδα στο πάρκο δίνοντας πολύτιμες πληροφορίες τόσο για την χλωρίδα όσο και για την πανίδα και για τη διαχείριση του πάρκου μέσα απο το περιβαλλοντικό πρόγραμμα της Ορνιθολογικής Εταιρείας  «Τα πουλιά στην πόλη».

Επίσης, μοιράστηκε ερωτηματολόγιο στους πολίτες του δήμου μας και έγινε παρουσίαση του προγράμματος στις άλλες περιβαλλοντικές ομάδες των σχολείων της Νέας Φιλαδέλφειας.