Το σχολικό έτος 2010-2011 πραγματοποιήθηκε το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα "Απειλούμενα Είδη Ελληνικής Πανίδας" με στόχο να γνωρίσουν τα παιδιά την ελληνική βιοποικιλότητα και να μάθουν την αξία της.

Υπεύθυνοι της Περιβαλλοντικής ομάδας ήταν η κα Κυρίτση Ιωάννα ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής και ο κος Κανάκης Ιωάννης ΠΕ03 Μαθηματικός.

Για την υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος, πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 2011 διήμερη εκδρομή στο καταφύγιο της Πάρνηθας με δύο πορείες στο ελατόδασος.

Τον Μάιο του 2011 οργανώθηκε από τους υπεύθυνους του προγράμματος, μία παρουσίαση του έργου των μαθητών, στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Ν. Φιλαδέλφειας, όπου παρευρέθησαν γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί για να παρακολουθήσουν και να συγχαρούν την Περιβαλλοντική ομάδα για την αξιέπαινη εργασία τους.