Επισκέψεις - Δραστηριότητες

1.  Επίσκεψη στο Κέντρο Πρόληψης "Ίριδα":

Την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2012 η ομάδα Αγωγής Υγείας επισκέφθηκε στη Ν. Ιωνία το Κέντρο Πρόληψης "Ίριδα"με συνοδούς καθηγητές την κα Ξανθάκη Χριστίνα και τον κο Γκιώνη Διονύσιο.

Το Κέντρο Πρόληψης της Χρήσης Εξαρτησιογόνων Ουσιών  "Ίριδα" είναι Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία και είναι το αποτέλεσμα της συνεργασίας του Δήμου Νέας Ιωνίας και τοπικών φορέων και του ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ (Ο.ΚΑ.ΝΑ), ο οποίος φέρει και την επιστημονική του εποπτεία. Οι υπηρεσίες του παρέχονται δωρεάν.

Εκεί, οι μαθητές της ομάδας παρακολούθησαν ομιλία της υπεύθυνης του κέντρου κας Παππά σχετικά με τα "θέλω" του ανθρώπου και τους στόχους του για το μέλλον. Τονίστηκε ιδιαίτερα η δυνατότητα του κάθε ατόμου, και συγκεκριμένα του μαθητή, να πραγματοποιήσει τα "θέλω" του, εάν μένει μακριά από εξαρτήσεις, ουσίες και αν μάθει να λέει "ΟΧΙ" σε οποιαδήποτε προσφορά τσιγάρου από συμμαθητές του.

2. Ερωτηματολόγιο:

Οι μαθητές της ομάδας δημιούργησαν ερωτηματολόγιο που αφορά στο κάπνισμα.  Με βάση αυτό, πραγματοποιήθηκε έρευνα (ανώνυμη) σε όλο το σχολείο.

3. Συζήτηση - Ομιλία:

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία στο χώρο του σχολείου μας να συζητήσουν και να λύσουν απορίες σχετικά με το κάπνισμα από μία πρώην καπνίστρια και καθηγήτριά τους την κα Ορφανίδου Ελένη.

Ήταν μία εποικοδομητική συνάντηση, που οργανώθηκε από την υπεύθυνη κα Ξανθάκη, και που έδωσε στην ομάδα μία άλλη εικόνα της προσπάθειας μίας καπνίστριας-μητέρας-συζύγου να απεξαρτηθεί από την κακή συνήθεια, το τσιγάρο!