Εκδρομή - Δραστηριότητες

·       Στις 31 Μαρτίου έως και 3 Απριλίου 2012 πραγματοποιήθηκε εκδρομή-επίσκεψη των μαθητών στους υγρότοπους της Δοϊράνης-Κερκίνης.

Η λίμνη Δοϊράνη βρίσκεται στα σύνορα μεταξύ Ελλάδας και της πΓΔΜ και καταλαμβάνει έκταση 42,8 km2   από τα οποία τα 15,6 km2 ανήκουν στην Ελλάδα. Ο Δήμος Δοϊράνης σε συνεργασία με το Μουσείο Γουλανδρή, ανέλαβε τη δημιουργία του Μουσείου Λίμνης Δοϊράνης, που στεγάζεται σε νεόδμητο κτίσμα δίπλα στη λίμνη.

Η Κερκίνη είναι τεχνητή λίμνη στο νομό Σερρών, που σχηματίστηκε το 1932 με τη δημιουργία φράγματος, στον ποταμό Στρυμόνα, στην περιοχή του Λιθότοπου. Η έκταση της λίμνης ποικίλλει από 54.250 έως 72.110 στρέμματα ανάλογα με την εποχή.

·   Τη Δευτέρα 14 Μαΐου 2012 παρουσιάστηκε το πρόγραμμα στους μαθητές, στους καθηγητές του σχολείου και στους γονείς των παιδιών στο κλειστό γυμναστήριο.