Τη σχολική χρονιά 2014-2015 πραγματοποιείται στο σχολείο μας πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα: Το ταξίδι του εφήβου..όμορφο και δημιουργικό, χωρίς εξαρτήσεις!

Υπεύθυνες καθηγήτριες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι η κα. Χαμηλοθώρη Αθηνά και η κα. Τσιάντα Ξανθούλα.

Οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν είναι από τη Γ' τάξη, είναι έφηβοι με ευαισθησίες και προβληματισμούς, που έχουν ξεκινήσει το ταξίδι της ζωής τους και αγωνίζονται για την κατάκτηση των στόχων και των ονείρων τους.

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται πέραν του σχολικού τους ωραρίου και η ομάδα συμμετέχει με όρεξη, μεράκι κι αγάπη.

Στοχεύει οι μαθητές μας να αναπτύξουν την αυτοεκτίμηση, την αυτοπεποίθηση και την υπευθυνότητά τους, καθώς και την ικανότητα να επικοινωνούν σωστά με τους γύρω τους.

Σκοπός είναι να αποκτήσουν γνώσεις, να ευαισθητοποιηθούν και να κατανοήσουν τις επιδράσεις από τη χρήση- εξάρτηση του καπνίσματος, του αλκοόλ, των ναρκωτικών, την κακή χρήση του διαδικτύου στην σωματική μα και στη ψυχική υγεία τους, ώστε να μάθουν να την προασπίζουν.

Στις 10/12/2014 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο για τον Έλεγχο του Καπνίσματος, με θέμα: «Παιδεία για έναν κόσμο χωρίς Κάπνισμα», στο Συνεδριακό Κέντρο «Δαΐς», στον Παράδεισο Αμαρουσίου.