Αρχική σελίδα Γυμνάσιο Τρίτη Γυμνασίου Γερμανικά

Γερμανικά

1.  Ψηφιακό Σχολείο (ΥΠΔΒΜΘ)

2.  Εκπαιδευτικό Λογισμικό (Παιδαγωγικό Ινστιτούτο)

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ- ΤΜΗΜΑΤΑ Γ1, Γ2, Γ3

Αγαπητοί μαθητές,
Ελπίζω να είστε καλά εσείς και οι δικοί σας.

Σε ό, τι αφορά τα Γερμανικά, δε χρειάζεται να έχετε καθόλου άγχος, καθώς το μάθημα δεν είναι γραπτώς εξεταζόμενο στο τέλος της σχολικής χρονιάς και έχουμε προχωρήσει πολύ στο βιβλίο μας έχοντας καλύψει τόσα πολλά πράγματα, τόσο από το Kursbuch, όσο και από το Anhang και το Arbeitsbuch: Perfekt, Wörter zu Tieren, Präteritum, Präpositionen, wie man eine E-mail oder einen offiziellen Brief schreibt, Ordnungszahlen, Wörter zu Sportarten, Adjektive (auch Komparativ und Superlativ),Körperteile, viele Ausdrücke wie: “das ist mir egal”, “es gibt”, oder “tut mir Leid”, Architektur von Athen und München u.s.w.

Επειδή ο κορονοϊός θα μας κρατήσει ίσως για πολύ καιρό στο σπίτι, θα σας πρότεινα να ακούσετε ένα τραγούδι από το you tube: Nicole- Ein Bisschen Frieden (1982). Πρόκειται για το τραγούδι της Γερμανίας που κέρδισε την πρώτη θέση στον διαγωνισμό της Γιουροβίζιον το 1982 με αγγλικούς στίχους. Η Nicole όταν έλαβε μέρος, ήταν τότε ακόμα μαθήτρια.

Ελπίζω ακούγοντας το, να νιώσετε όμορφα. Αυτές τις μέρες που όλοι οι λαοί δοκιμάζονται από την πανδημία, αυτό το κορίτσι με τη δροσιά του τραγουδά για την ειρήνη στον κόσμο και εκφράζει τον φόβο της:

Ich singe aus Αngst vor dem Dunkel mein Lied
und hoffe, dass nichts geschieht………
Ich bin nur ein Mädchen, das sagt was es fühlt.
Allein bin ich hilflos, ein Vogel im Wind,
der spürt, dass der Storm beginnt.

Μας προτρέπει και εμάς να ευχηθούμε μαζί της:
Ein bisschen Frieden, ein bisschen Sonne
für diese Erde, auf der wir wohnen,
ein bisschen Frieden, ein bisschen Freude
Ein bisschen Wärme, das wünsch’ ich mir.
Ein bisschen Frieden, ein bisschen Träumen
Ein bisschen Frieden, ein bisschen Liebe,
dass ich die Hoffnung nie mehr verlier.

Μένουμε σπίτι εφαρμόζοντας τους κανόνες υγιεινής.
Η καθηγήτριά σας,
Χριστίνα Ξανθάκη