Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις 7/2/2012 - Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου: "Εθισμός στο Διαδίκτυο"

7/2/2012 - Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου: "Εθισμός στο Διαδίκτυο"

Με περισσότερους από 160 «πρεσβευτές» - σχολεία, βιβλιοθήκες, σύλλογοι γονέων οργανισμοί, εταιρίες και ιδιώτες - συμμετείχε η Ελλάδα στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 7 Φεβρουαρίου σε 74 χώρες σε ολόκληρο τον κόσμο.Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2012 πραγματοποιήθηκε το 1ο Συνέδριο Ασφαλούς Πλήγησης στο Διαδίκτυο που οργάνωσε το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και η Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Το συνέδριο παρακολούθησε και η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα Σκιαδά Σταυρούλα (ΠΕ19 Πληροφορικής) και συγκεκριμένα την ενότητα "Εθισμός στο Διαδίκτυο".

Μεταξύ των στοιχείων που παρουσιάστηκαν, αξίζει να αναφέρουμε τις συμβουλές για Πρόληψη και Αντιμετώπιση του Εθισμού προς γονείς και μαθητές, που δόθηκαν από ψυχιάτρους και ειδικούς ψυχολόγους παιδιών και εφήβων:

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ:

• Προτιμήστε να τοποθετήσετε τον υπολογιστή σας σε χώρους όπως είναι το σαλόνι, και όχι στο υπνοδωμάτιο του παιδιού. Έτσι, θα έχετε τη δυνατότητα να επιβλέπετε το παιδίσας, χωρίς το ίδιο να αισθάνεται ότι το ελέγχεται.
  • Κάντε τη πλοήγηση στο Διαδίκτυο οικογενειακή δραστηριότητα. Χρησιμοποιήστε τον υπολογιστή μαζί με τα παιδιά σας.
  • Ενημερώστε τα παιδιά σας για τους κινδύνους που ελλοχεύουν όταν συνομιλούν με αγνώστους μέσω chatrooms.
  • Συζητήστε με τα παιδιά σας για θέματα ασφάλειας (επικίνδυνα άτομα, πρόσβαση σε sites με βλαβερό περιεχόμενο) που προκύπτουν από την πλοήγηση στο Διαδίκτυο.
  • Διδάξτε τα να μη δίνουν προσωπικές πληροφορίες χωρίς την άδειά σας (επίθετο, όνομα, ηλικία, διεύθυνση κατοικίας, αριθμό τηλεφώνου, οικογενειακό εισόδημα, ωράριο σχολείου, ονόματα φίλων κλπ.).
  • Μη δίνετε στα παιδιά την πιστωτική σας κάρτα για να τη χρησιμοποιήσουν σε διαδικτυακές συναλλαγές.
  • Μην επιτρέπετε ποτέ στα παιδιά σας να συναντηθούν με άτομα που γνώρισαν μέσω Διαδικτύου. Διδάξτε τα να αρνούνται απο μόνα τους να συναντηθούν προσωπικά με άτομα που έχουν γνωρίσει στο Διαδίκτυο. Εξηγήστε τους ότι οι άγνωστοι με τους οποίους θέλουν να συναντηθούν μπορεί να είναι επικίνδυνοι.
  • Χρησιμοποιήστε τα λεγόμενα "φίλτρα", που είναι ειδικά προϊόντα λογισμικού με σκοπό την παρεμπόδιση της πρόσβασης σε μη επιθυμητά sites (βία, πορνογραφία).
  • Ελέγξτε το περιεχόμενο οπτικοακουστικού υλικού, όπως CDs, memory sticks κ.α. που αγοράζουν τα παιδιά σας ή ανταλλάσσουν με φίλους τους.
  • Μείνετε κοντά στα παιδιά σας και εμπλακείτε σε κάθε δική τους διαδικτυακή δραστηριότητα, με τον ίδιο τρόπο που κάνετε για τις δραστηριότητες του σχολείου.
  • Μιλήστε με το παιδί σας και κάντε το να συνειδητοποιήσει ότι, αν προκύψει κάτι ξαφνικό ή ενοχλητικό στο Διαδίκτυο, πρέπει απλά να κλείσει την ηλεκτρονική σελίδα.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ:

• Μη δίνεις σε κανέναν, ακόμα και στο καλύτερο σου φίλο, τους κωδικούς πρόσβασής σου στο Διαδίκτυο. Τα μόνα άτομα που θα πρέπει να τους γνωρίζουν είναι οι γονείς σου.
  • Μην απαντάς σε ηλεκτρονικά μηνύματα που σε κάνουν να αισθάνεσαι άβολα. Σε περίπτωση που λάβεις ένα τέτοιο μήνυμα, μη διστάσεις να το πεις στους γονείς σου ή σε κάποιο πρόσωπο που εμπιστεύεσαι.
  • Αν αισθανθείς άβολα την ώρα που συνομιλείς μέσω chatroom, διέκοψε αμέσως τη συνομιλία.
  • Απόφυγε να στείλεις τη φωτογραφία και τα προσωπικά σου στοιχεία μέσω Διαδικτύου σε άγνωστο.
  • Σιγουρέψου για τις γνωριμίες σου στο Διαδίκτυο. Να θυμάσαι ότι τα άτομα που γνωρίζεις μπορεί να μην είναι αυτά που λένεότι είναι!
  • Αν κάποιος σε παρενοχλεί, θυμήσου ότι μπορείς να βγεις από το site με ένα απλό "κλικ"!
  • Σκέψου πολύ καλά πριν αποφασίσεις να συναντηθείς με κάποιο άτομο που γνώρισες στο Διαδίκτυο. Ζήτησε την άποψη των γονιών σου σχετικά με αυτό το θέμα.
  • Σε περίπτωση που αποφασίσεις να συναντηθείς με τον "διαδικτυακό σου φίλο", ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι, και φρόντισε αυτή η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο.
  • Μην εμπιστεύεσαι αμέσως ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο.
  • Μίλησε στους γονείς σου για τα όσα βλέπεις και ζεις όταν "σερφάρεις" στο Διαδίκτυο.

Πηγή:  Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος - Cyber Crime Unit.