Γενικά - Υποδομή

Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ.

Θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε πρώτα το σχολείο μας.

Βρίσκεται στο κέντρο της Νέας Φιλαδέλφειας, στην οδό Τρυπιά 47.
Όπως γνωρίζετε, η Νέα Φιλαδέλφεια είναι ένας δήμος  με προσφυγικό παρελθόν.  Κατοικήθηκε από πρόσφυγες  της  Μικράς  Ασίας  στη δεκαετία του 1920.
Ο κτιριακός πυρήνας του σχολικού μας συγκροτήματος κατασκευάστηκε το 1932, όταν έγινε η πρώτη σοβαρή προσπάθεια από μέρους της Πολιτείας ν'αυξηθούν τα εκπαιδευτήρια στην Ελλάδα.
Αργότερα, στις δεκαετίες του '50 και '60 επεκτάθηκε και προστέθηκε ένας επιπλέον όροφος.
Στους  σεισμούς του 1999 υπέστη πολλές ζημιές, γι'αυτό και ανακατασκευάστηκε, διατηρώντας όμως την αρχική του μορφή. Γι'αυτό το λόγο και αποτελεί εξαίρετο δείγμα σχολικού κτιρίου, που σήμερα δυστυχώς  έχει εκλείψει, λόγω έλλειψης οικοδομήσιμου χώρου  και γενικότερης στενότητας.
Έχει μεγάλες  ευάερες  και ευήλιες αίθουσες, υψηλοτάβανες, φαρδείς  εσωτερικούς  διαδρόμους  και μεγάλα παράθυρα.  Το σπουδαιότερο όμως πλεονέκτημά του είναι η μεγάλη αυλή (2.000 τ.μ.) με τα δέντρα της στο βάθος, που δίνει δυνατότητα στους μαθητές  να  κινούνται και να παίζουν άνετα.
Η εικόνα αυτή παραπέμπει σε μια μικρή  "όαση" που στεγάζει τρία σχολεία και κοσμεί το όμορφα διατηρημένο ιστορικό κέντρο του Δήμου Νέας  Φιλαδέλφειας.

Ε.ΑΓΓΕΛΙΚΑ, Φιλόλογος 1ου Γυμνασίου Νέας Φιλ/φειας

Υποδομή του σχολείου: