Τη σχολική χρονιά 2011-2012 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα «Διαιτητική Συμπεριφορά Εφήβων και Μεσογειακή Δίαιτα».

Το θέμα επιλέχτηκε με βάση το προσωπικό ενδιαφέρον και ενασχόληση με το θέμα από την εκπαιδευτικό κ. Παπαδάκη Σταματίνα που συντόνιζε το πρόγραμμα.

Μαθητές/τριες από διαφορετικές τάξεις, που ήθελαν να εντρυφήσουν στο θέμα, δημιούργησαν μια ομάδα με πολύ όρεξη για μάθηση και δημιουργική ενασχόληση πέραν του σχολικού τους ωραρίου.

Η ομάδα ασχολήθηκε με θέματα διατροφής, σωστής διαιτητικής συμπεριφοράς, πρόληψης διατροφοεξαρτώμενων ασθενειών, με τα οφέλη και την ευκολία υιοθέτησης της Μεσογειακής διατροφής, τα οφέλη της σωματικής δραστηριότητας, τη σημασία της διατήρησης της καλής ψυχικής υγείας και πολλά άλλα!!