Αρχική σελίδα Γυμνάσιο Πρώτη Γυμνασίου Νεοελληνική Γλώσσα

Νεοελληνική Γλώσσα

1.  Ψηφιακό Σχολείο (ΥΠΔΒΜΘ)

Επαναληπτικά μαθήματα
Τάξεις: Α1, Α2
Μάθημα: Νεοελληνική Γλώσσα

« Γράψτε ένα αφηγηματικό κείμενο δύο παραγράφων στο οποίο θα παρουσιάζετε την επίσκεψη με την τάξη σας σε ένα μουσείο ».
( π.χ. Πολεμικό Μουσείο, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας τα οποία επισκεφθήκαμε φέτος όλοι μαζί ).

Τους χαιρετισμούς μου.
Αικ. Βαβουγυιού

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ -Τμήμα Α3

1/. Να επαναλάβετε από της ενότητες 1 έως 6 του βιβλίου σας τα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα που έχουμε επισημάνει.
2/. Από το βιβλίο εργασιών του μαθητή στις αντίστοιχες ενότητες (1-6) να επιλέξετε ασκήσεις που δεν έχουμε κάνει και να τις γράψετε.
2/. Από την ενότητα 7 διαβάστε τα κειμενάκια και απαντήστε στο τετράδιό σας τις ερωτήσεις κατανόησης που τα συνοδεύουν.
3/. Γράψτε στο τετράδιο εργασιών σας στην κατηγορία παραγωγή γραπτού λόγου “τις εντυπώσεις σας” από την επίσκεψή σας σε ένα μουσείο.

Συμβουλή: Μην πιέζεστε. Ασχοληθείτε από λίγο κάθε μέρα για να φρεσκάρετε τις γνώσεις σας.

Η καθηγήτριά σας Ξανθούλα Τσιάντα