Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Οδηγίες για την ψηφιακή τάξη

Οδηγίες για την ψηφιακή τάξη

Οδηγίες για την «ψηφιακή» τάξη.

Στην ιστοσελίδα του σχολείου Δεν θα αναρτηθεί πλέον, άλλο επαναληπτικό εκπαιδευτικό υλικό.
Εφεξής, υλικό για όλα τα μαθήματα θα αναρτάται και θα ανανεώνεται μόνο στην πλατφόρμα η-Τάξη (e-class).

Αρχικά, ο μαθητής θα πρέπει να έχει εγγραφεί στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), δηλαδή να έχει δημιουργήσει το λογαριασμό του στο ΠΣΔ (https://register.sch.gr/students/) και συνδυαστικά με ένα κωδικό (password), να εισέλθει στην πλατφόρμα eclass -τουλάχιστον μια φορά- και να γραφεί στα μαθήματα που θα επιλέξει. Η εγγραφή στο μάθημα γίνεται μία φορά!

Αν το μάθημα είναι «κλειδωμένο», (λουκετάκι δεξιά), ο μαθητής κάνει «κλικ» στο όνομα του μαθήματος και του δίνεται η δυνατότητα να κάνει αίτημα για εγγραφή. Αν το μάθημα είναι «ανοιχτό», μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει ελεύθερα.

Ένας συνοπτικός οδηγός με βήματα, για την εγγραφή σας σε ένα μάθημα, ακολουθεί σε παρουσίαση κάνοντας κλικ εδώ.

Μενού επιλογών
Σε κάθε μάθημα αριστερά εμφανίζεται ένα μενού με διάφορες επιλογές.
Μερικές από αυτές είναι:

Έγγραφα, όπου αναρτώνται οδηγίες και υλικό για κάθε μάθημα,
Μηνύματα, όπου μπορείτε να επικοινωνήσετε προσωπικά με τον(την) καθηγητή(τρια) σας για απορίες-ερωτήσεις, ή για να στείλετε/πάρετε ένα αρχείο.
Εργασίες, όπου θα “ανεβάζετε” τις εργασίες σας.
Εγχειρίδια, όπου μπορείτε να συμβουλεύεστε για τη λειτουργία της πλατφόρμας
Ασκήσεις, συνιστάται κυρίως για αυτό-αξιολόγηση και είναι της μορφής:
• Πολλαπλής επιλογής με μια μοναδική απάντηση
• Πολλαπλής επιλογής με πολλαπλές απαντήσεις
• Συμπλήρωση Κενών
• Ταίριασμα
• Σωστό/Λάθος
• Ελεύθερου κειμένου

Αποστολή εργασιών

Συνιστάται, οι απαντημένες εργασίες ή ασκήσεις, να μην αποστέλλονται με e-mail στον καθηγητή σας, αλλά μέσω της πλατφόρμας eclass και να τις «ανεβάζετε» σαν αρχεία, κυρίως μέσα από την επιλογή Εργασίες (ή την επιλογή Ασκήσεις) και δευτερευόντως μέσα από την επιλογή Μηνύματα.
Φροντίστε τα αρχεία που «ανεβάζετε» να είναι της μορφής .doc, .xls ή αν είναι φωτογραφίες, πρέπει να έχουν υποστεί επεξεργασία και να έχουν μετατραπεί σε αρχεία .pdf, για να είναι μικρότερου μεγέθους.
Για παράδειγμα, αν έχετε λύσει μια άσκηση στο χαρτί, μπορείτε να την σκανάρετε ή αν δεν έχετε scanner, να τη φωτογραφήσετε με ένα κινητό, στο οποίο θα έχετε εγκαταστήσει την εφαρμογή camscanner (από το play store), το οποίο μετατρέπει και αποθηκεύει τις φωτογραφίες σε .pdf και να «ανεβάσετε» το αρχείο.
Το όνομα του αρχείου που θα στείλετε καλό είναι, να δηλώνει τον δημιουργό και το περιεχόμενό του, πχ begetis.ask3.algorithm.doc

Ένας εύκολος οδηγός για τον τρόπο που θα ανεβάζετε τις εργασίες σας, παρουσιάζεται στο βίντεο που ακολουθεί.

Πως στέλνουμε εργασίες στο eclass